еМагазин
Image default
Бизнис

Растат трошоците на градежниците: Ќе има ли „посолени“ цени на становите?

Во првото тримесечје од 2019 година, во споредба со првото тримесечје од 2018 година, трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се повисоки за 4.3 %, трошоците за материјали се повисоки за 1.7 % и трошоците за вработените се повисоки за 11.3 %, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во првото тримесечје од 2019 година, во споредба со четвртото тримесечје од 2018 година, трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се пониски за 0.6 %, трошоците за материјали се повисоки за 0.5 % и трошоците за вработените се пониски за 3.1 %.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детален преглед: Растат цените на становите во Центар, благ пад на станбениот квадрат во Аеродром и Карпош

Становите во Аеродром се продаваат како алва, најмногу се купуваат куќи во Велес

Нема кој да купи: Непродадени 5.340 нови станови, а се градат уште 11.322

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Струмичка „Атлантис“ го доби тендерот на НБРМ за набавка на авиобилети вреден 15 милиони денари

Никола Осило

Македонската берза им изрече јавна опомена на четири компании

Никола Осило

Прагот за ДДВ обврзници се зголемува на два милиони денари

Редакција