еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Рекордни 310.000 пензионери во Македонија: Просечната пензија 14.455 денари

Во октомври 2018 година во Фондот на пензиското и инвалидското осигурување евидентирани се 310.100 пензионери, што претставува зголемување од 0,8% во однос на истиот период минатата година.

Од вкупниот број пензионери, 65% се корисници на старосна пензија, 23,5% се корисници на семејна пензија и 11,5% се корисници на инвалидска пензија.

Просечната пензија во октомври 2018 година изнесува 14.455 денари и е за 3,9% повисока во однос на истиот месец минатата година.

Соодносот на просечната пензија со просечната исплатена плата во септември 2018 година (последни расположливи податоци) изнесува 59,2%.

Просечната старосна пензија во октомври изнесува 15.739 денари, просечната инвалидска пензија изнесува 13.060 денари, а просечната семејна пензија 11.582 денари.

За исплата на пензиите во октомври 2018 година се потрошени 4,5 милијарди денари, што претставува 52,8% од вкупните социјални трансфери.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Скандал: Македонци кои гласааат на референдумот во Мелбурн се снимаат и објавуваат на Фејсбук страна „предавници“

Редакција

„Комшијата е родител 3“: Твитер за лажната вест за „родител 1 и родител 2„

Редакција

Растот на БДП во првиот квартал 4,1 отсто, најголем во земјоделството и градежништвото

Редакција