еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

„Шлаканица“ за Каракачанов: Убаво е чувството кога Заев и Мицкоски заеднички ја бранат Македонија

Прмеиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски како да беа договорени со остра реторика да му возврратат на вицепремиерот за безбедност, министерот за одбрана во Владата на Бугарија и лидер на бугарската ВМРО-НД, Красимир Каракачанов, кој упати предупредување дека Македонија може да се прости од ЕУ и од НАТО доколку продолжи со злоупотребувањето на македонскиот јазик.

Каракачанов, но и други функционери од Бугарија кои ги оспоруваат постоењето на македонскиот јазик и нација пред Втората светска војна и кои велат дека тука отсекогаш живееле Бугари кои заборуваат бугарски дијалект добија шлаканица и од власта и од опозицијата во Македонија.

„Дека јас сум Македонец, дека јас зборувам македонски јазик, тоа е мое право, тоа е европска вредност, одговори премиерот Зоран Заев по острите напади од Каракачанов, но и на пораките од Екатерина Захариева, бугарската министерка за надворешни работи.

Заев очекува навистина европските вредности да бидат прифатени од сите.

И во Македонија и во Бугарија се уште постојат сили кои не им мислат добро на односите помеѓу соседите, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски коментирајќи ги последните изјави на Каракачанов.

„Постои основано сомнение за поткуп за издавање на бугарски пасоши, во неговата земја. Па така овој квази патриотски набој и крик на господинот Каракачанов е во функција на таа политика“, изјави Мицкоски.

Ваквиот идентичен став на власта и опозицијата е убава слика за промена и да се надеваме дека кога станува збор за националните интереси се почесто ќе можеме да ја видиме.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заев до Каракачанов: Мое право е да бидам Македонец и да зборувам македонски јазик

Мицкоски: Квази-патриотски навој и крик на Каракачанов поради сомнението за поткуп за бугарските пасоши

Каракачанов со „воспитна“ до Заев: Злоупотребата на македонскиот јазик може да ве чини членство во НАТО и ЕУ

Кој е контроверзниот Красимир Каракачанов: „Човекот што сака Бугарија да се простира од Софија до Токио“

Фото: Фејсбук/Каракачанов

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

СДСМ за сега не си го смени името

Редакција

Шведски Диаверум најавува: Нови инвестиции и врвен медицински третман за македонските пациенти на дијализа

Редакција

Во блок-трансакција продадени 500 акции од „Алкалоид“ за 4,2 милиони денари

Никола Осило