еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали: Што предвидува законот со кој се отежнува организирањето на протести

Министерството за внатрешни работи (МВР) со новиот предлог-закон за измени на Законот за јавни собири, кој е испратен до Собранието, предлага минимум 50 граѓани да можат да организираат протест, наместо досегашната бројка од 20 лица.

Во предлог-законот се менуваат и дел од условите за местата каде е забрането да одржуваат јавни собири.

Покрај досегашните забранети локации како автопатишта, болници и градинки и училишта, МВР предлага тоа да важи и за странските амбасади, објекти и простори од интерес за безбедноста на државата, но и за седиштата на органите на државната власт и просторот околу нив…

Во предлог-законот се додава и одредба во која лицата кои присуствуваат на јавниот собир не смеат да носат средства на лицата и главата кои го отежнуваат утврдувањето на нивниот идентитет, а се одредува и временски период во кој може да се одржува јавниот собир – од 06 до 23 часот…

Целиот предлог закон, ОВДЕ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Под притисок на јавноста Владата ги повлекува предлог-измените за ограничување на протестите

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ЕСМ склучи договор со „Озонвеј„ вреден 5,6 милиони евра

Редакција

Францускиот предлог е еден голем напредок во корист на нашата држава, велат од партијата на Љупчо Георгиевски

Редакција

23 пациенти биле на возраст од 30-49 години: За една недела во Македонија 204 починати од Ковид-19

Редакција