еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Советот на јавни обвинители едногласно ја разреши Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

За нејзино разрешување гласаа сите осум пристуни членови на Советот на вонредната седница.

-Советот на јавни обвинители на денешната седница едногласно одлучи да ја разреши од функцијата специјален јавен овинител Катица Јанева поради нестручно, незаконско и несовесно работење, изјави претседателот на Советот на јавни обвинители Ацо Колевски по завршувањето на седницата.

Тој посочи дека в понеделник ќе продолжи седницата на која ќе се расправа за обвинителите во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кога ќе биде констатиран престанок на нивниот мандат.

Одлуката за разрешување на Јанева, додаде, стапува на сила со денешниот ден и ќе биде објвена во службените гласила.

Мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева истекува утре, 15 септември.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Собранието ја разреши Јанева

Каков крај на мандатот на Јанева: Ем притворена ем разрешена, а можеше да биде симболот на борбата против корупцијата

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Германија очекува новата грчка Влада да го почитува Преспанскиот договор

Никола Осило

Шилегов не престанува да не засмејува, Скопје еден од најзагадените градови во Европа кандидат за најзелен европски град

Редакција

Боки 13 бара укинување на притворот за хигиено-диететски режим во домашни услови

Редакција