еМагазин

Tag : Сребреница

Балкан ТОП СТОРИИ

Најмногу ме погоди што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница, најмногу вложив во односите со нашите браќа Македонци, вели Вучиќ

Редакција
Во интервју за српската телевизија Прва, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека е разочаран што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница и дека тоа најмногу...
Свет ТОП СТОРИИ

Во ОН усвоена Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Редакција
Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) денеска со 84 гласа „за“ ја усвои Резолуцијата за Сребреница. Деветнаесет земји гласаа „против“, а 68 беа воздржани. Македонија...
Балкан ТОП СТОРИИ

Вучиќ и се „заблагодари“ на Македонија за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница

Редакција
Претседателот на Србија Александар Вучиќ смета дека Македонија е еден од коспонзорите на резолуцијата за прогласување на 11. јули за Меѓународен ден на сеќавање на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи сам одлучил Македонија да биде коспонзор на резолуцијата за Сребреница

Редакција
Министерот за надворешни работи и кандидат за претседател на Македонија на владејачката ДУИ, Бујар Османи сам, без одлука на Владата, одлучил Македонија да биде коспонзор...
Балкан ТОП СТОРИИ

“Северномакедонците би можеле барем да се воздржат ако не можат да ја поддржат Србија“: Реакции за македонското коспонзорството на резолуцијата за Сребреница

Редакција
Поранешниот министер и прв човек на српската Безбедносно-информативна агенција (БИА), Александар Вулин денеска остро реагираше на најавата на министерот за надворешни работи Бујар Османи дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија коспонзор на резолуцијата во ОН за геноцидот во Сребреница, за која се противи Србија

Редакција
Македонија е една од земјите, меѓу кои се Франција, САД, Турција, Велика Британија и Германија, која е коспонзор за донесување резолуција во Обединетите нации за прогласување...