еМагазин

Tag : атлетика

Спорт ТОП СТОРИИ

Дарио Ивановски го собори македонскиот и својот личен рекорд во маратон

Редакција
Денеска на маратонот во Валенсија (Шпанија), Дарио Ивановски го собори македонскиот рекорд во маратон со време од 2 часа 11 минути и 53 секунди. Досегашниот...
Спорт ТОП СТОРИИ

Нов македонски рекорд во скок во далечина за Андреас Трајковски

Редакција
Одличен викенд за Андреас Трајковски на атлетските митинзи во Германија. Најпрво во саботата во Штутгарт победи со скок од 7,67 метри, додека пак во неделата во Инеринген Хетинген прескокна 7,91 метри (+1,9 м/с) што...
Спорт ТОП СТОРИИ

Македонскиот Олимписки Комитет одлучи Јован Стојоски од атлетичарите да не претставува на Олимписките игри во Токио

Редакција
Јован Стојоски е атлетичарот кој ќе ја претставува земјава на Олимписките игри во Токио, одлучи Македонскиот олимписки комитет. Селекцијата е направена согласно критериумите за пријава...
Спорт

Ново раководство на АФМ предводено од Александра Војнеска Зикова

Редакција
Минатиот петок се одржа вонредното Собрание на Атлетската федерација на Македонија (АФМ), на кое се изгласа нов претседател и нов Извршен одбор. По изгласаната недоверба...
Спорт

Адријана Поп-Арсова е првата Македонка која истрча маратон под три часа

Редакција
Атлетичарката Адријана Поп Арсова го истрча маратонот во Подгорица под три часа, и се запиша во историјата на македонската атлетика. Таа го истрча маратонот со...