еМагазин

Tag : ХПВ

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

ХПВ вакцината ќе може да ја примаат и момчињата

Редакција
Покрај преминувањето од четиривалентна на деветвалентна, ХПВ вакцината во Македонија ќе биде достапна и за момчињата. Деветвалентната ХПВ вакцина е од светски реномиран производител, МСД...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Што треба да знаете за ХПВ, вирус од кој е заразен секој трет маж во светот

Редакција
Студија објавена вчера покажа дека секој трет маж во светот е заразен со барем еден генитален хуман папилома вирус. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Секој трет маж во...
Свет ТОП СТОРИИ

Секој трет маж во светот е заразен со некој тип на ХПВ вирусот, кој се пренесува преку секс

Редакција
Секој трет маж во светот е заразен со барем еден генитален хуман папилома вирус (ХПВ), покажа студијата објавена денеска од водечкиот британското научно списание „Лансет“....
ЖИВОТ

Се поголем број на девојчиња се вакцинираат против ХПВ со што се превенира рак на грло на матка

Редакција
Министерството за здравство секоја година изготвува посебна Програма за рана детекција на малигни заболувања, во која е предвидено спроведување бесплатен скрининг за рано откривање на...