еМагазин

Tag : Кабул

Свет ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачко видео) Најмалку 90 загинати во самоубиствен напад на аеродромот во Кабул

Редакција
Бројот на жртви од вчерашниoт напад врз аеродромот во Кабул се искачи на 90, а повредени се 150 луѓе, соопшти авганистанското Министерство за здравство. Претходно,...
Македонија ТОП СТОРИИ

25 македонски државјани се на лет од Кабул за Доха, се очекува евакуација на уште 50

Редакција
Од аеродромот во Кабул 25 наши државјани треба да заминат со американски воен авион, а се очекува евакуација на уште 50 наши граѓани од Авганистан,...
Свет ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачко видео) Талибанците влегоа во Кабул и тврдат дека цел Авганистан е под нивна контрола, претседателот избега

Редакција
Талибанците почнаа да влегуваат во Кабул од сите страни, изјави авганистанскиот министер за внатрешни работи. Раководството на талибанците им нареди на борците да се воздржат...
Свет

(Видео) Крвава свадба во Кабул: Најмалку 63 загинати и стотици повредени во бомбашки напад

Редакција
Бомбаш самоубиец активира експлозив на свадба во Кабул при што загинаа најмалку 63 лица и 182 се ранети, изјави портпарол на авганистанското Министерство за внатрешни...