еМагазин

Tag : Константин Георгиески

Македонија

Потребна е правна рамка за Општина Охрид финансиски да ја поддржи работата на Планинската служба за спасување, вели градоначалникот Георгиески

Редакција
Општина Охрид апсолутно ја поддржува и во минатото ја поддржувала дејноста на Планинската служба за спасување, но треба да се изнајде вистинскиот модел и правен...
Бизнис

Законот за дивоградби не важи за бесправно изградените објекти во Охридскиот регион, вели градоначалникот Георгиески

Редакција
Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески по повод вчера усвоениот Закон за легализирање дивоградби појасни дека станува збор за правен акт со кој се уредува правниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Општина Охрид го обнови споменикот во чест на загинатите бугарски туристи во бродската несреќа

Редакција
Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески информираше дека по вандализмот од несовесни граѓани е обновен споменикот во чест на загинатите бугарски туристи во бродската несреќа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој е Константин Георгиески, новиот градоначалник на Охрид

Редакција
Константин Георгиески, кандидатот на СДСМ и официјално ќе биде новиот градоначалник на Охрид, тоа го потврдуваат официјалните резултати објавени од Државната изборна комисија (ДИК). Податоците...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кандидатот на СДСМ Константин Георгиески извесен победник на предвремените избори за градоначалник на Охрид

Редакција
Првичните неофицијални резултати од предвремените избори за градоначалник на Охрид укажуваат на победа на кандидатот на коалицијата предводена од СДСМ, Константин Георгиески. Според преброените 29...
Македонија ТОП СТОРИИ

Охриѓани новиот градоначалник ќе го бираат во вториот круг од изборите: Кој доби најмногу гласови?

Редакција
Официјалните податоци што ги објави Државната изборна комисија (ДИК) во врска со одржаните предвремени избори за градоначалник покажуваат дека охриѓани идниот градоначалник ќе го добијат...