еМагазин

Tag : кривична одговорност

Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителството бара ефективни казни затвор за случајот „Тортура“

Редакција
Согласно меѓународното право и пракса сметам дека во конкретниот случај единствено изрекување на ефективни казни затвор ќе делуваат одвратувачки на сите идни можни сторители, наведе...
ЖИВОТ

Од болницата „8 Септември“ апелираат граѓаните кои бараат медицинска помош, да даваат точни информации

Редакција
ГОБ „8 Септември“ апелира до сите граѓани кои доаѓаат за пружање здравствена помош/заштита во институцијата, да даваат вистинити податоци. „Во однос на епидемиолошкиот прашалник кој...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ прашува како прислушуваните материјали стигнале кај градоначалникот на Демир Хисар

Редакција
Шерифлукот на СДСМ е многу посериозен од обична расправија, како што тврди МВР кое што се обидува да го релативизира случајот со градоначалникот на Општина...