еМагазин

Tag : Никола Поповски

Македонија ТОП СТОРИИ

Поповски: Условите под кои во оваа фаза влеговме во преговорите, се застрашувачки и понижувачки

Редакција
Поранешниот министер за финансии професорот Никола Поповски во разговор за Трилинг смета дека одлуката на Брисел не е добра и дека формулацијата на Брисел дека...
БЕСПАРИЦА

Најважно е да се заузда инфлацијата, за што е неопходен постепен раст на каматите, вели Поповски

Редакција
Основниот услов за добро стопанисување на компaниите е ниската инфлација. Ако го нема тоа, висината на каматните стапки не игра важна улога, оттаму централните банки...
БЕСПАРИЦА

Во ниедно сценарио нема да се случи удар на курсот на денарот, вели поранешниот министер за финансии Поповски

Редакција
Ќе останеме во зоната на умерена инфлација и нема сценарио во кое може да има удар врз курсот на денарот, смета универзитетскиот професор Никола Поповски,...
Бизнис

Никола Поповски на местото на Кирил Колемишевски во Развојна банка на Северна Македонија

Редакција
Од Развојна банка на Северна Македонија преку Македонската берза информираат дека Кирил Колемишевски е сменет од функцијата вршител на должност главен извршен директор и член...