еМагазин

Tag : Торлак

Балкан

Српскиот производител „Торлак“ нареди итно повлекување од употреба на БСЖ вакцината против туберкулоза, што се дава на бебиња веднаш по раѓањето

Редакција
Српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ нареди итно повлекување од употреба на БСЖ вакцината против туберкулоза, што се дава на бебиња веднаш по...
Балкан

Институтот „Торлак“ кој ќе произведува еден милион вакцини „Спутник V„ месечно, постои речиси 100 години и е познат по својата експертиза

Редакција
Во Институтот „Торлак“ веќе се подготвува производството на вакцината „Спутник V“, а капацитетот на производство е еден милион дози на месечно ниво. Овие дози на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче: Многу е веројатно вакцината против Ковид-19 да биде сезонска, од „Торлак“ ќе обезбедиме сигурна набавка

Редакција
Многу е веројатно дека вакцината против Ковид-19 ќе стане сезонска, а имајќи го предвид досегашното искуство и проблемите, во периодот што следи, српскиот Институт за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче најави стратешка соработка со српскиот институт „Торлак“ од каде што би можеле да набавиме вакцини за понатаму

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче најави дека во вторник ќе замине во официјална посета на Белград каде што ќе се сретне со српскиот министер за...