еМагазин

Tag : спутник

Свет

СЗО се уште проценува дали да ја одобри руската вакцина „Спутник“

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) се уште ги разгледува податоците за руската антиковид вакцина Спутник В, со цел да ја одобри за итна употреба. Соопштението дојде...
Македонија

Нова пратка на вакцини на „АстраЗенека“ пристигнува утре, а на „Спутник“ наредната недела

Редакција
Имаме најава дека во петок ќе стигнат 10.000 вакцини на „АстраЗенека“, донација од Хрватска. Во текот на наредната недела се очекува да стигнат и 10.000...
Македонија

Се надеваме дека новите пратки на „Спутник V“ ќе пристигнат во блиска иднина, вели рускиот амбасадор Баздникин

Редакција
Рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин денеска соопшти дека очекува во блиска иднина да пристигнат нови пратки на вакцината „Спутник V“ во земјава. Како што...
Македонија ТОП СТОРИИ

Рускиот амбасадор треба да информира за доцнењето на испораката на вакцините „Спутник“

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека за вакцините „Спутник“ и „Синовак“ нема точен датум кога ќе пристигнат во државата. Тој вчера имал разговор...
Балкан

Русија го одобри производството на вакцината „Спутник V“ во Србија

Редакција
Рускиот Институт за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“ го потврди квалитетот на вакцината произведена на белградскиот Институт „Торлак“ и го одобри производството на вакцината „Спутник V“ против...
Македонија

„Слободен печат“: Скопјанец по грешка прими втора наместо прва доза од „Спутник V“, ќе се ревакцинира со првата

Редакција
Министерството за здравство потврди дека кај нив е пријавен случајот на скопјанецот од критичната државна инфраструктура, кој наместо првата ја примил втората доза од руската...
Македонија ТОП СТОРИИ

Србија и донираше на Македонија 13.000 дополнителни вакцини „Спутник“

Редакција
Српската премеирка Ана Брнабиќ денеска соопшти дека Србија и донирала дополнителни 13.000 вакцини „Спутник В“ на Северна Македонија, наведувајќи дека досега на земјава и се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче најави стратешка соработка со српскиот институт „Торлак“ од каде што би можеле да набавиме вакцини за понатаму

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче најави дека во вторник ќе замине во официјална посета на Белград каде што ќе се сретне со српскиот министер за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија засега нема да нарачува од вакцините „Спутник V“, кои почна да ги произведува Србија

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека нема да се прави нарачка од Србија, која што почна да ја произведува руската вакцина „Спутник V“. Според...
Македонија ТОП СТОРИИ

Србија ѝ донираше на Македонија 20.000 руски вакцини „Спутник“

Редакција
Србија ѝ донираше на Македонија 20.000 од руските вакцини Спутник V, од пристигнатите 100.000 кај нив, изјави на прес-конференција премиерот Зоран Заев, кој денеска со...