еМагазин

Tag : Венецијанската комисија

Македонија

Мислењето на Венецијанската комисија за Законот за јазиците е одложено

Редакција
Мислењето за Законот за употребата на  јазиците во Република Северна Македонија на Венецијанска комисија е одложено, информира прес-службата на Комисијата, јавува дописникот на МИА од...
Македонија

Венецијанската комисија најде куп забелешки на Закон за јазици кој е изгласан во Собранието

Редакција
Порталот „Плусинфо“ објави делови од заклучоците на Венецијанската комисија за Законот за јазици, кој во македонското Собрание беше донесен во март 2018 година и кој...
Македонија ТОП СТОРИИ

Законот за употреба на јазиците испратен до Венецијанската комисија: Кои се спорните одредби?

Редакција
Владата на Република Македонија, согласно својата претходно донесена одлука, ја испрати целосната содржина од Законот за употреба на јазиците на мислење до Венецијанската Комисија, заедно со алтернативниот...