еМагазин

Tag : воени злосторства

Свет ТОП СТОРИИ

Отворени истраги за воени злосторства во Израел, Газа и Западниот Брег

Редакција
Меѓународниот кривичен суд во Хаг води истраги за наводни воени злосторства во Израел, Појасот Газа (Палестина) и окупираниот од страна на Израел, Западен Брег (Палестина)....
Балкан ТОП СТОРИИ

Денеска почнува судењето за воени злосторства против поранешниот претседател на Косово, Тачи

Редакција
Пред Специјалниот суд за извршени воени злосторства на припадниците на Ослободителната војска на Косово (ОВК) денеска почнува судењето на поранешниот командант на ОВК и поранешниот...
Свет ТОП СТОРИИ

Меѓународниот кривичен суд почна истрага за воени злосторства во Украина

Редакција
Меѓународниот кривичен суд (МКС) ќе се приклучи на тимот на ЕУ формиран минатиот месец за да ги испита наводите за воени злосторства во Украина. Обвинителот...
Свет ТОП СТОРИИ

Мораме да ја растераме воената магла, за да дојдеме до вистината, изјави во Буча главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд

Редакција
Украина стана вистинско „место на злосторство“, оцени вчера во Буча, во близина на Киев, главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (ICC), Карим Кан. – Тука...