еМагазин

Tag : здравствен систем

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Засилување на улогата на матичните лекари и поедноставни услуги за пациентите, најави Меџити

Редакција
Засилување на улогата на матичните лекари, како и намалување на административни процедури за препишување на хронична терапија, најавија на денешниот брифинг со новинарите од Министерството...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Хелсиншки комитет објави детали кој и каде може да се пријави за правна помош за проблеми со здравствениот систем

Редакција
Покрај досега пристигнатите пријави, ги охрабруваме и останатите граѓани со документацијата којашто ја поседуваат, да пријават лично во Хелсиншкиот комитет за човекови права или во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Хелсиншкиот комитет и Млади правници нудат бесплатна правна помош за граѓаните кои ќе пријават проблеми со здравствениот систем

Редакција
Истражувачката репортерска лабараторија (ИРЛ), Македонско здружение на млади правници и Хелсиншки комитет за човекови права денеска се договорија за бесплатна правна помош за граѓани кои...
Македонија

Ако не се спроведат мерките ќе има колапс на здравствениот систем, вели Караџовски

Редакција
Епидемиолошката состојба е неповолна и несигурна. Ако не се воведат мерките, ќе има колапс на медицинскиот кадар кој се уште е функционален. Има два клучни...