еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет најплатени професии: Воздухопловците и програмерите убедливо на врвот

Државниот завод за статистика ги објави податоците за просечната исплатена нето плата во јануари, годинава од кои може да се види дека најголеми просечни плати се исплатени во секторите воздухопловен транспорт (84.656 денари), компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности (56.664 денари), складирање и помошни дејности во превозот (45.068 денари), производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати (43.859 денари), и финансиско-услужни дејности (42.259 денари).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пад од 1.267 денари: Просечната плата во јануари изнесува 24.517 денари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе ги отворат „картите“: Избори или промена на Уставот

Редакција

Фејсбук-коментари за бегството на Груевски во Будимпешта: „Шефе, јади гулаш, уживај и бери сила“

Редакција

По барање на СЈО, замрзнат имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција