еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет највисоки плати: Програмерите и воздухопловците во тесна трка

Државниот завод за статистика ги објави податоците за просечната плата во Македонија во јуни, годинава од кои може да се види дека најплатени во земјава се работниците кои се занимаваат со компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности со просечна плата од 56.587 денари.

На второто место се вработените во воздухопловниот транспорт со просечна плата од 56.023 денари, а на третото место се вработените во секторот телекомуникации со просечна плата од 45.472 денари.

Потоа следуваат секторот финансиско-услужни дејности, освен осигурување и пензиски фондови со просечна плата од 41.870 денари и производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати со плата од 43.689 денари.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Домаќинот на „Отворен Балкан“, Вучиќ ги пречека Димитров и Рама во Белград

Редакција

(Галерија) Лукаревска: Правилно постапив што го послушав татко ми и не станав актерка

Силвана Жежова

(Видео) Грчките медиуми „опседнати“ со Стефанос Каселакис, можниот нов претседател на СИРИЗА

Редакција