еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „зовре“ за уставните измени: Уште колку прсти ќе се отвора Уставот за да се роди Северна Македонија?

Голем број реакции на социјалните мрежи предизвика вчерашната собраниска седница за уставните измени која заврши со говорот на премиерот Зоран Заев, а треба да продолжи денеска кога ќе се види и дали власта обезбедила двотретинско мнозинство гласови потребни за промена на Уставот и името на државата во Северна Македонија.

Главните критики се упатени кон начинот на кој се водат преговорите меѓу премиерот Заев и Биљал Касами од Беса и Зијадин Села од Алијансата на Албанците за исклучлително важно прашање какво што е промената на Уставот и името на државата.

Ви пренесуваме дел од реакциите на Твитер:

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Каков имот пријавила поранешната обвинителка на СЈО, Фатиме Фетаи, која ќе го застапува предметот „Монструм“

Редакција

Твитер-реакции за девојчето кое се удави, бегајќи од куче скитник: За смртта, виновни се институциите

Редакција

(Фото) Боите кои го прават Пелистер едно од најубавите места на светот

Никола Осило