еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

Влада: Постапката за избор на директор на НП „Галичица“ е целосно запазена

Постапката за назначување на директор на Националниот парк „Галичица“ е целосно запазена, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

– Се работи за в.д. директор кој претходно беше поставен, што значи вршител на должност. Одлуката е донесена на минатата владина седница во петокот, рече Бошњаковски по редовната прес-конференција што секоја среда се одржува во Владата.

Неколку невладини организации денеска писмено реагираа на владината одлука за смена на в.д. директорот на НП „Галичица“, Андон Бојаџи и назначувањето на Васко Паскали на негово место. Според нив, не е запазена законската постапка за избор на нов директор. Бараат од Владата да ја ревидира одлуката и со вакви позиции да раководат луѓе кои се стручни во својата област.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прашање до Владата: Зошто е сменет стручниот прв човек на националниот парк Галичица

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Активистите за спас на Водно: После месечна борба на претставки и жалби, стигнавме до амбис

Редакција

Македонски Телеком поддржа идејно решение за намалување на аерозагадувањето патентирано од професори од ФИНКИ и Земјоделскиот факултет

Редакција

Охрид СОС со реакција за Лагадин: СДСМ ќе биде партијата која ќе го однесе регионот на Листата на светско наследство во опасност

Редакција