еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Во Македонија се уште има семејства со повеќе од девет деца

Во Македонија иако се поретки се уште има многудетни семејства со повеќе од девет деца. Тоа го покажуваат податоците на Државниот завод за статистика според кои лани според редот на раѓање, 9.452 се првородени деца, 7.757 се второродени, 3.275 се третородени, а регистрирани се и 14 случаи на живородени деца како деветто и повеќе.

Според стуктурата по пол на живородените деца, поголемо учество од 51.3 % имаат машките.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Деца раѓаат деца: Регистрирани 20 случаи на мајки под 15 години

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) И пратениците порачуваат: Не суди, кој кого љуби

Редакција

„Перфектен тајминг“ за скандалот со Асим Муса: ЕУ во ист кош треба да ги стави Македонија и Албанија?

Никола Осило

Македонско сценарио ја тресе Албанија: Објавени прислушувани разговори меѓу Еди Рама и мафијата

Никола Осило