еМагазин
Image default
Македонија

Да се скратат надоместоците и бројот на членови на управните, надзорните одбори и комисиите, бараат од ЛДП

Намалување на бројот на членови на управни и надзорни одбори, затворање или спојување на агенции кои имаат исти надлежности, како и намалување на износот на надоместоците бара Либерално демократската партија со цел кратење на непродуктивните трошења во буџетот кога владее економска криза.

– Меѓу два и три милиони евра до лани била годишната сметка плаќана од државниот буџет за членовите во разните управни и во надзорни одбори ширум Македонија. А ги има немал број: проценка е дека се и повеќе од 1.600 лица кои за својот повремен ангажман добиваат солиден паушал дури и повеќе од 50.000 денари, велат од ЛДП.

Според партијата сите тие лица се распределени по управните одбори и комисии кои постојат по центрите за јавно здравје, здравствени домови, центри за социјална работа, студентските домови, универзитетските клиники, агенциите, дирекциите, државните центри, фондовите, а во некои од комисиите членовите земаат сума во висина од четири просечни месечни плати во Македонија.

Според последните податоци на Државниот завод за статистика 49.585 денари е просечната плата само за октомври.

– Искористување на државни возила понекогаш и до 24 часа, дневници, патни трошоци, нетранспарентност и судир на интереси утврди ДКСК уште во 2021 година, но состојбите не се подобруваат. Ние нема да дозволиме парите на граѓаните да се расфрлаат кај лица кои извршуваат повеќе функции наеднаш.

Без разлика дали се од власта или од опозицијата, прашањето за намалување на овие надоместоци не е проблем на јавното мислење, туку на високите суми особено во економска криза, кога треба да се покаже солидарност и соработка на институциите, затоа треба да има лимит, месечно да не може да се надминува сумата за членот во одредена комисија или одбор над минимална плата во земјава, додаваат од ЛДП.

Од партијата велат дека треба да се формира работна група во која покрај пратениците би биле вклучени и експерти од владата се со цел да се донесе одлука која ќе го заштити Буџетот од непродуктивни трошења и ќе се намали финансирањето на непродуктивната администрација.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Според српски Курир Боки 13 се заканил дека ако нешто му се случи во затвор, ќе падне владата

Редакција

Нови 1.074 случаи на Ковид-19 од 7.571 тестирања

Редакција

Видео од апсењата на ГП „Табановце“, 12 полициски службеници заработија кривични

Редакција