еМагазин
Image default
Македонија

Заев не се сретнал со Орбан во Хрватска

Премиерот Зоран Заев, во рамките на Самитот на шефовите на влади на земјите членки на Централно Европската Иницијатива (ЦЕИ) во Загреб, не остварил средба со унгарскиот премиер Виктор Орбан.

„Во следна прилика ќе го искажеме очекувањето за одговор на барањето екстрадиција за Никола Груевски, бидејќи тој според меѓународните конвенции и законите мора да ја отслужи својата казна во Република Македонија“, изјави Заев.

Орбан вчера присуствувал на вечерата што ја организирал хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ со присутните шефови на делегациите на Самитот, но денеска не останал на Самитот во Хрватска.

Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Колку е богат пријателот на Груевски, Виктор Орбан

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

Орбан: Немам време да дишам, а не пак да се сретнам со Груевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер „полуде“ по новата книга на Груевски: „Гепекот беше мал ама надежта голема“

Никола Осило

Пендаровски како Супермен: Во еден ден на конгрес на СДСМ, пред советот на ДУИ и кај повеќе помали партии

Никола Осило

ВМРО-ДПМНЕ: Да не беше трагична, одлуката за ослободување на Јанева од притвор ќе беше смешна

Редакција