еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

„Завидлизам„

Зборот завидлизам нема да го најдете во речникот на македонскиот литературен јазик, бидејќи станува збор за дијалект. Струмички. И тоа не е нешто страшно. Мене лично, не дека и јас сум родум од струмичко, кога премиерот Зоран Заев употребува струмички дијалект ми е многу симпатично. Дијалектите се богатство на еден јазик.

Страшното е што на оваа власт за жал, ама баш за ништо не и завидувам.

Ни за тоа што на сила ни го смени уставното име, ни за тоа што актуелни функционери си ги вработуваат членовите на семејството во јавни и државни фирми и институции, ни за тоа што си играат со историјата, ни за тоа како се справија со криминалците од претходната власт, ни за амнестијата на тие што насилно упаднаа во Собранието и на тие што го овозможија тоа, ни за палењето на трската во Охрид и Струга, ни за дивоградбите на Матка… Да не редам, долг е списокот.

Уште помалку им завидувам на ВМРО-ДПМНЕ и сите што досега ја воделе оваа земја.

Но затоа им завидувам на Јапонците, со кои живееме во исто време, а како да се на друга планета, им завидувам на Кинезите како се се справуваат со високата корупција, им завидувам на високите плати на Белгииците и Швеѓаните, им завидувам на Албанците за тоа како стануваат едно, колку и да им се различни ставовите, кога се работи за албанското прашање, им завидувам на Холаѓаните за тоа како ги почитуваат практично, а не само на хартија, правата на секој граѓанин, на Грците за морето, им завидувам на сите што дишат чист воздух …

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Мира Дизел во два дена си го вработи синот, братот и си го унапреди мажот„: “Завидлизам“ на Заев, хит на Твитер

Зеколи за изјавата на Заев: „Седи во мерцедесот на Грујо, се фали со проекти на Грујо и вика „завидлизам“

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Детали за апсењето на државниот секретар: Јахи Јахија зел мито од 37.930 евра

Редакција

Агенцијата за управување со одземен имот вработува четири лица, плата до 38.165 денари

Редакција

Пратеникот Љупчо Димовски ќе остане без пратеничкиот имунитет

Редакција