еМагазин
Image default
Да помогнеме

Зоолошка со кампања „Креирај и донирај“: Проект за разубавување на Скопје ЗОО и живеалиштата на животните

ЗОО Скопје започнува со кампања за разубавување на зоолошката, како и збогатување на реквизитите за животните (enrichment), соопштуваат од таму.

„Секој кој е креативен, сака животни, или пак поседува нешто кое може да го подари е добредојден да помогне.

Графитџии кои би ги разубавеле ѕидовите, уметници кои би ги развеселиле патеките, скулптори кои би ни направиле статуетки животни, креативци кои би изработиле играчки и реквизити за животните, општествено одговорни компании кои би донирале алат или други средства за одржување на зоолошката, одгледувачи кои би подариле цвеќе и дрвца, хуманитарци на кои веќе не им се потребни старите транспортери и кафези за мали животни…

Сите сте добредојдени!

Ајде заедно да ја разубавиме Зоолошка градина Скопје. Затоа што е наша, заедничка на сите!Кампањата ќе трае до 30 март, а секој кој ќе придонесе за новиот имиџ на Зоолошка ќе добие табличка со своето име на ѕидот на пријателите и помагачи на ЗОО Скопје.

Доколку Ви се потребни креативни идеи за изработка на enrichment, има илјадници на Pinterest.

Доколку сакате да креирате и донирате, јавете се на 070/688-014. Споделете ја оваа објава, можеби и некој ваш пријател ќе сака да се вклучи во кампањата,“ се вели во соопштението.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

После шест години поминати во искушение со изгубен вид и пет операции на глава, да го направиме посветол животот на Ивана

Редакција

1.500 евра за лекување на Јоце не се собраа за месецов, да му дадеме шанса во мај

Редакција

На шестгодишната Мартина и се потребни средства за операција за да оди сама

Редакција