еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

„Белата палата“ под хипотека: Може ли Комерцијална банка да стане нов сопственик на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ?

Не стивнуваат реакциите по објавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека се размислува за продажба или изнајмување на седиштето на партијата во центарот на Скопје познато како „Белата палата“

Интересно е што, ВМРО-ДПМНЕ пред изборите овој имот го стави под хипотека за да подигне револвинг кредит во вредност од три милиони евра од Комерцијална банка.

Се наметнува прашањето дали доколку партијата нема доволно финансиски средства за навремена исплата на кредитот во иднина е можно Комерцијална банка да ја активира хипотеката и да стане сопственик на „Белата палата“.

Искуствата покажуваат дека Комерцијална банка на овој начин има стекнато голем број објекти кои потоа се предмет на продажба на аукција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски: На продажба „Белата палата“ на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО ДПМНЕ размислува да ја продава или изнајмува „Белата палата“: Колкава е нејзината вредност

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Прв календар со сексапилни пожарникари од Скопје: Нека гори, има кој да гаси

Редакција

(ВИДЕО) Која меша подобро: Шакира и Џенифер Лопез направија спектакал на Супербол

Редакција

Најголем интерес за рефререндумот кај иселениците во Швајцарија и Словенија, заинтересирани и во Атина и Њу Делхи

Редакција