еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Браво за храброста на инспекторов!: Твитерџиите со подршка за Илиевски кој обелодени дека владини функционери незаконски напредувале во академската кариера

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски кој обелодени дека владини функционери незаконски напредувале во академската кариера доби подршка на социјалните мрежи за неговата храброст.

Државниот просветен инспекторат (ДПИ) изврши вонреден инспекциски надзор на Универзитетот во Тетово, откако Илиевски преку медиумите информираше дека министерот за образование и наука Арбер Адеми, заменик-министерот за внатрешни работи Агим Нухиу и директорот на Државниот завод за индустриска сопственост, Сафет Емрули, спротивно на законите биле унапредени во академската кариера.

Од ДПИ по надзорот се оградија од тврдењата на Илиевски, а тој во писмо до медиумите информираше дека добивал отворени закани за да молчи за овој случај:

Ви пренесуваме дел од твитовите:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски добивал закани: Ме тераа да молчам за аферата на Тетовскиот Универзитет

Вонредна инспекција на Универзитетот во Тетово: Како владини функционери напредувале во кариерата?

Фото: Факултети

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Мицкоски ја информирал Меркел дека ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа Договорот со Грција

Редакција

Каков имот пријавил Фадил Бајрами, кој повторно е именуван за вицегувернер на Народната банка

Редакција

Новата фотографија од рис во Националниот парк „Маврово“ ја разнежни Македонија

Редакција