еМагазин

Рубрика: Техно

Техно

Технолошко-металуршкиот факултет продолжува со регионалните натпревари за „Наноматеријали-материјали на иднината“

Редакција
Технолошко-металуршкиот факултет организира регионалните натпревари од традиционалниот натпревар на средношколците за „Наноматеријали-материјали на иднината“, информираат од таму. На овие Регионални натпревари за одбрана на проектите...
Техно ТОП СТОРИИ

Македонски Телеком ја гаси старата 3G технологија

Редакција
Македонски Телеком е првиот оператор во Македонија којшто ќе ја деактивира старата 3G технологија како дел од стратегијата за креирање супериорна мрежа, најдобро корисничко искуство...
Техно

Македонија2025 доделува стипендии за четвртиот Охрид камп за високотехнолошка извонредност

Редакција
Македонија2025 информира дека е отворен повик за доделување стипендии за четвртиот по ред Охрид камп за високотехнолошка извонредност, предвиден да се одржи од 7-13. јули...
Техно ТОП СТОРИИ

За првпат во Македонија, Netflix преку А1: 12 месеци подарок со А1 Combo

Редакција
За првпат во Македонија, Netflix може да се активира преку А1. Со стратешкото партнерство на двата премум бренда, омилените серии и филмови на супериорен оптички...
Техно ТОП СТОРИИ

Две нови апликации за младите, за сајбер насилството и сајбер безбедност

Редакција
Социјалниот живот на нашата младина е префрлен на социјалните мрежи но тие во голема мера не се свесни за ризиците кои ги имаат социјалните мрежи...
Техно ТОП СТОРИИ

Македонски Телеком воведува нова генерација дигитална телевизија: MagentaTV

Редакција
Македонски Телеком воведува нова генерација дигитална телевизија – MagentaTV, иновативна ТВ платформа којашто нуди едно сосема ново, модерно ТВ доживување во согласност со современите навики...
Техно

„A1 Academy” го отвара пријавувањето за модулот Бизнис аналитика

Редакција
А1 Македонија најавува нов повик за бесплатната Академија за дигитални вештини, „A1 Academy” и од денеска до 3. април ја отвора можноста за пријавување на...
Техно ТОП СТОРИИ

ГоДигитал ја започна програмата за меѓународна сертификација за консултанти за дигитална трансформација

Редакција
Изминатиов викенд одбележа значајна пресвртница во доменот на дигиталната трансформација во Македонија. ГоДигитал, Центарот за дигитална трансформација, во соработка со WIFI Австрија, ја започна обуката...
Техно ТОП СТОРИИ

Кој боја на смартфон преферирате? Најновото истражување на Motorola открива неочекуван тренд!

Редакција
Претставувањето на бојата на годината е годишен спектакл кој опфаќа бројни индустрии, од внатрешен дизајн до мода, психологија и технологија. Со претставувањето на бојата на...
Техно ТОП СТОРИИ

(Видео) Прво комерцијално летало слета на Месечината

Редакција
Американската компанија „Интуитив машинс“ од Тексас, САД, испиша историја, откако нејзината сонда „Oдисej Нова-Ц“ доцна синоќа слета на Месечината и веќе ги испрати и првите...