еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Дали лошиот рејтинг ќе ги натера СДСМ и ДУИ со заеднички кандидат да истрчаат на изборите?

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ретерира во ставовите и одлуката на партијата со свој кандидат да настапи на претседателските избори, а консензуален кандидат не исклучи и премиерот Зоран Заев, кој неодамна изјави дека се уште се размислува за оджување и предвремени парламентарни избори.

Веќе е јавна тајна дека двете партии имаат пад на рејтингот во однос на нивните противници, што е сосем логично по низата политички киксови на актуеулната владејчка ганритура и промената на името на државата.

Како изминува времето, станува јасно дека СДСМ и ДУИ се плашат од предвремени парламентарни избори, а калкулирањето со кандидатите за претседателската трка само потврдува дека двете владејачки партии имаат проблем да најдат личност која ќе ги задоволи критериумите на условно кажано македонските и албанските гласачи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во СДСМ се уште дебатирале за предвремени избори, можен е и консензуален претседателски кандидат

Се тресеше гората, се изродија партиски кандидати за претседател: Има ли раскол меѓу СДСМ и ДУИ?

Шекеринска, Димитров, Пендаровски и Спасовски „намигнуваат“: Кој ќе биде претседателски кандидат на СДСМ?

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе има ли предвремени парламентарни избори: Раководствата на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ одлучуваат што по референдумот

Редакција

Управниот суд распиша тендер за набавка на лимузина од 1,6 милиони денари

Никола Осило

Молиме Бога да не се стемни и да дувне ветер: Воздухот во Карпош и вечерва смрди и пече

Редакција