еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

ЕСМ ќе регистрира фирми во Грција и Бугарија за набавка, дистрибуција и трговија со природен гас

Владата на седница ја усвои Информацијата за статус на проектот за „Закуп на ЛНГ терминал“ во грчкиот град Александрополис.

Како што информира владината прес-служба, Владата го задолжи АД ЕСМ да регистрира правни ентитети во Грција и Бугарија потребни за оперативни активности поврзани со набавка, дистрибуција и трговија со гас.

АД ЕСМ е задолжено и да врши транспорт на природен гас преку интерконекторот со Бугарија, се додека не се изгради интерконекторот со Грција.

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Топ пет најголеми должници кон УЈП: ТЕ-ТО убедливо на врвот

Редакција

Што пријавил во анкетниот лист потпретседателот на Антикорупциска, Бајрами, баџанакот на Џафери

Редакција

Убава вест: 166 оздравени од Ковид-19

Редакција