еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Како и кои работници може да добијат 15.000 денари од државата за одмор

Работниците чии вкупни месечни примања во семејството не се поголеми од 22.000 денари до 30 август можат да се пријават на јавниот повик од Програмата за домашен туризам за работници со ниски приходи за 2019 година што го објави Министертвото за економија.

Веќе се направени договори со 25 хотели во Струга, Охрид, Попова Шапка, Берово, Дојран и Преспа, кои ќе ги примаат ваучери што ќе бидат дадени од страна на Министерството.

За таа намена се предвидени 20 милиони денари со што над 1.200 работници со ниски примања ќе можат да одат на одмор со нивните семејства.

Кој се може да аплицира за овие субвенции од државата, кои услови треба да ги исполнува и каква е процедурата за аплицирање, видете ОВДЕ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Текстилни работнички протестираа пред „Астибо“: „Стоп за ропството“

Никола Осило

Швајцарската авиокомпанија „Еделвајс“ најави летови Цирих-Охрид од април годинава

Никола Осило

Сите детали: Објавен јавниот повик за субвенции на Град Скопје за чистење на оџаците

Редакција