еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој е Виктор Димовски, новиот директор на Агенцијата за национална безбедност

Владата го назначи дипломатот Виктор Димиовски за нов директор на Агенцијата за национална безбедност.

Кој е Димиовски?

Димовски од 2017 година беше државен секретар во Министерството за надворешни работи.

Тој е доктор на политички науки и дипломат од кариера со повеќе од дваесет години дипломатско искуство.

Во изминатиот период бил вонреден и ополномоштен амбасадор на Македонија во Србија и Црна Гора и во Израел.

Извршувал и други одговорни должности во Министерството, како помошник министер, државен советник и специјален советник.

Бил Национален координатор на Македонија во повеќе регионални иницијативи, претседавач на Комитетот на политичките директори на Процесот за соработка во Југоисточна Европа и претседател на македонскиот дел на Државната комисија за утврдување на границата со СР Југославија.

Во периодот од 2007 до 2009 година, Димовски беше директор на Агенцијата за разузнавање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каков имот пријавил Виктор Димовски, новиот директор на Агенцијата за национална безбедност

Дипломатот Виктор Димовски нов директор на Агенцијата за национална безбедност

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Анкетата на Телма и МЦМС: Голем пресврт, дури 53,5% од граѓаните немаат доверба во СЈО

Редакција

Конечно забрана од МОН: Децата одеа на екскурзии во Пеленица каде што има депонија со токсичен линдан

Редакција

Колку пари на граѓаните потрошил премиерот Заев на ресторани и хотелско сместување

Редакција