еМагазин
Image default
Бизнис

Лани Телма во минус, Сител, Алсат М, Канал 5 и Алфа во плус

Финансискиот резултат од работењето кој го оствариле петте телевизии кои емитуваат програма на државно ниво преку дигитален терестријален мултиплекс во 2018 година бил добивка во износ од 32,70 милиони денари, се наведува во Анализата на пазарот на аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за 2018 година.

“Освен ТВ Телма која работела со загуба и остварила негативен финансиски резултат од 21,48 милиони денари, останатите четири телевизии прикажале добивка, и тоа: ТВ Алфа – 29,86 милиони денари, ТВ Алсат-М – 5,36 милиони денари, ТВ Канал 5 – 0,28 милиони денари и ТВ Сител 18,68 милиони денари“, стои во анализата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сител лани најгледана телевизија

Колку вработени имаат телевизиите Телма, Алсат М, Сител, Канал 5 и Алфа

На што и колку пари потрошиле лани телевизиите Телма, Сител, Алфа, Алсат М и Канал 5

Колкави приходи оствариле лани телевизиите Телма, Канал 5, Сител, Алсат М и Алфа

Фото: ССК

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Седум угостителски објекти добија забрана за вршење дејност поради непочитување на здравствениот протокол

Редакција

Просечната нето-плата во април 31.525 денари

Редакција

Во кој сектор е највисоката просечна-бруто плата во декември лани

Редакција