еМагазин
Image default
Македонија

Мицкоски не го оправдува бегството на Груевски, одговорноста да се бара од Заев и Спасовски

За лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговорност за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски треба да се бара кај премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

“Одговорноста за начинот на движење, методите и бегството на Груевски треба да се бара во власта, поточно во Заев и Спасовски.

Иако притисокот, поточно прогонот кој го прави власта е политички мотивиран и е евидентен и многу јасен, самиот потег на бегство не го оправдувам, и тоа не е опција, особено што други лица и нивните семејства ќе ги трпат последиците од таквата постапка“, напиша на својот Фејсбук профил, Мицкоски.

Фото: ВМРО ДПМНЕ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе паднат ли оставки за бегството на Груевски?

Фарса не векот: Ќе ни остане ли за спомен од Груевски потерницата на МВР?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Положани: Пропустите се човечки, веднаш почнав со комплетирање на анкетниот лист за имотната состојба

Редакција

Иванов го поздрави потпишувањето на пристапниот Протокол за членство на Македонија во НАТО

Редакција

ВМРО-ДПМНЕ: Очекувавме негативно мислење од Владата за предлог-закон за амнестија, но низ дебата може да се подобри

Редакција