еМагазин
Image default
Македонија

Нимиц: Ова е голем напредок, ги охрабрувам лидерите конструктивно да го финализираат Договорот

Сакам да изразам големо задоволство за синоќешниот резултат во Парламентот, изјави за Гласот на Америка медијаторот Метју Нимиц.

– Ова е добредојден напредок не само за вашата држава туку и за регионот и за Европа. Сакам да им честитам на сите политички сили во државата, и на нејзиното лидерство конкретно за овој важен чекор”, вели Нимиц.

Тој нагласува дека особено бил воодушевен од тоа како демократскиот систем функционирал ефективно и одговорно, како и од демократскиот дух на граѓаните.

– Се надевам дека останатите чекори ќе се одвиваат лесно за да се заврши овој процес. Ги охрабрувам сите политички лидери да работат заедно конструктивно да го финализираат договорот, и да продолжат со неговата имплементација. Во име на Генералниот секретар можам да ве осигурам дека Обединетите нации се подготвени да ви помогнат во овој процес, како и секогаш, изјави Нимиц.

МИА/Фото: Влада на РМ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хан: Ни треба државништво, а не партиски игри

Столтенберг: Го поздравувам гласањето на парламентот во Скопје за предложените уставни измени

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Јанкулоска за изборните измами во „Титаник“: Ние си имаме многу методи, многу подобро сме организирани од комуњарите

Редакција

Мицкоски-Столтенберг: За ВМРО-ДПМНЕ неприфатлив договорот со Грција, за референдумот партијата ќе се изјасни следната недела

Редакција

17 излечени, 11 починати од коронавирусот во Македонија

Редакција