еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кои министерства ќе ги земе ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада

Лидерите на политичките партии на средбата кај претседателот Стево Пендаровски се договорија предвремени парламентарни избори да бидат организирани на 12 април следната година.

Сто дена пред изборите како што е предвидено со Договорот од Пржино, од јуни 2015 година, ќе биде избрана техничка влада и технички премиер.

Пржинскиот договор беше потпишан од лидерите на тогашните четири најголеми партии во Македонија, Никола Груевски – ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев – СДСМ, Али Ахмети – ДУИ и Мендух Тачи – ДПА.

Заклучоците од овој договор подоцна добија законска рамка со измени и дополнување на Законот за Влада, кои беа усвоени минатата година.

Кои министерствата ќе ги води ВМРО-ДПМНЕ

По потпишувањето на Договорот од Пржино, СДСМ која тогаш беше во опозиција ги доби министерските места во Министерството за внатрешни работи и Министерството за труд и социјална политика.

Министри од СДСМ станаа Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи, кој и моментално е на оваа функција и Фросина Ременски, министерка за труд и социјални работи, која моментално е потпреседателка на Собранието и пратеничка и е осомничена за случајот „Рекет“.

СДСМ ги доби и заменичките места во Министерството за финансии, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Министерството за информатичко општество.

Истите позиции овој пат ќе ги добие опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Привремената влада има мандат до изборите

Техничката влада ќе има мандат до одржувањето на предвремените парламентарни избори, односно избраните министри и заменици-министри ќе останат на таа функција до конечното објавување на изборните резултати од страна на Државната изборна комисија (ДИК).

Глава задача на техничката влада е да ги организира изборите.

Последното искуство покажа многу нефункционалност, но на крај беа спроведени фер и демократски избори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заев си оди, кој ќе биде новиот технички премиер?

Предвремени парламентарни избори: Го чека ли и Заев истата судбина како на Ципрас

(ВИДЕО) Кој од коалционите партнери на СДСМ дојде на средба кај Заев

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе има или ќе нема избори во април?

Редакција

Лазе Велковски не е повеќе директор на Бирото за јавна безбедност, кој ќе го замени

Редакција

Тендер тежок 27.500 евра: Скопскиот Апелационен суд купува возило

Никола Осило