еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Стево Пендаровски професионално: Од советник на Црвенковски и Трајковски до кандидат за претседател

еМагазин во серијал професионално Ви ги преставува кандидатите за претседател на државата.

Кој е Стево Пендаровски

Националниот кординатор за НАТО, Стево Пендаровски е кандидат за претседател на владејачките партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

Дипломирал на Правниот Факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во 1987 година. Магистрирал на истиот Универзитет, на Институтот за политички, правни и социолошки истражувања на тема “Новата геополитика на Република Македонија: Контрадикциите на комунистичките и транзициони матрици”.

На истиот Институт докторирал на тема “Надворешната и безбедносна политика на ЕУ и малите држави: Рамката на националниот дискурс”.

Од 2008 година до сега е професор доктор од областите на меѓународната безбедност, глобализацијата, светската политика и САД, меѓународните организации и институции, надворешната политика и тероризмот на Факултетот за политички науки на Универзитетот Американ Колеџ Скопје.

Веќе беше кандидат за претседател

По завршувањето на високотo образование, станува раководител на Одделот аналитика во Министерството за внатрешни работи (МВР), а покрај тоа, три години паралелно е и портпарол, заменик-министер за односи со јавност во МВР.

Интересен е податокот дека работел за двајца поранешни претседатели на Македонија. Од 2001 е назначен за шеф за национална безбедност и главен советник за надворешна политика во кабинетите на Борис Трајковски и Бранко Црвенковски.

Во 2004 и 2005 година е шеф на Државната изборната комисија (ДИК).

Зад себе веќа има една претседателска кандидатура на претседателските избори во 2014 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силјановска професионално: Ќе стане ли омилената професорка, првата жена претседател

Блерим Река професионално: Од амбасадор до кандидат за претседател на државата

(Галерија) Силјановска приватно: Има две деца, слуша рокенрол, практикува јога

(Галерија) Стево Пендаровски приватно: Благороден и необично духовит татко

(Галерија) Блерим Река приватно: Има три деца и е дедо на две внуки и два внучиња

Фото: Фејсбук/Пендаровски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Џиновски сом од 50 килограми уловен во Дојранското езеро

Никола Осило

Каков имот пријавила обвинителката Ленче Ристоска, која ќе го застапува случајот „Талир 2„

Редакција

(Фото) Како се фрлаат сол и ризла низ улиците во Кочани: Чистење снег, како во 19 век

Редакција