еМагазин

Tag : ковакс

Свет ТОП СТОРИИ

Сиромашните земји добиле само 0,3 проценти од вакцините против Ковид-19

Редакција
Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус предупреди дека вакцините против Ковид-19 сè уште се недостапни за сиромашните земји. Тедрос во изјавата по...
Македонија

РСЕ: Од Ковакс за Македонија, БиХ и Косово по 100.620 дози на Фајзеровата вакцина

Редакција
Приближно 14,1 милиони дози вакцини Фајзер/БиоНТек ќе бидат дистрибуирани во 47 земји во вториот квартал на оваа година, соопшти денеска Глобалниот сојуз за вакцини и...
БЕНЧМАРК

Европска Унија ќе обезбеди дополнителни вакцини за Западен Балкан независно од КОВАКС механизамот, информираше Вархеји

Редакција
На иницијатива на комесарот за проширување и соседска политика на Европската комисија, Оливер Вархеји, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров учествуваше на координативната видео-средба заедно...
Македонија

Вакцините преку КОВАКС системот ќе стигнат за неколку недели

Редакција
Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге вели дека Владата на Република Северна Македонија направила сè што треба, не само за набавка...
Македонија ТОП СТОРИИ

Првите вакцини преку КОВАКС во Македонија ќе пристигнат во март

Редакција
Министерството за здравство информира дека КОВАКС системот преку допис ги соопштил деталите за првата испорака и типот на вакцината која ќе пристигне во нашата земја....
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Вакцини од програмата Ковакс испратени во 190 земји

Редакција
Вакцини од програмата Ковакс на Светската здравствена организација (СЗО) минатиот викенд беа испратени во значителен број во 190 земји низ светот, информира денеска Брус Ајлвард,...
Македонија

Државата го платила авансот за ковид-вакцината, испораката се чека во првите месеци од 2021

Редакција
Денеска се плати авансот за ковид вакцината и на денешната седница на Владата ја утврдивме банкарската гаранција за да потврдиме дека ќе биде исплатена целата...