еМагазин

Tag : либерализација

БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Советот на ЕУ поддржува визна либерализација за Косово и повикува на дијалог со Белград

Редакција
Советот на ЕУ ја поддржа визната либерализација за Косово и ја повика Приштина во „добра волја и во духот на компромисот” да се вклучи во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе се либерализира пазарот со природен гас

Редакција
На денешната седница на Владата ќе се донесат одлуки со кои ќе се либерaлизира пазарот и во делот на природниот гас, најави денеска министерот за...
Македонија

Предлогот да се одложи либерализацијата на поштенскиот пазар помина на Комисијата за транспорт

Редакција
Предлог законот за изменување на Законот за поштенските услуги, во прво читање, со кој треба да се овозможи одложување на целосната либерализација на пазарот на...
Балкан

Како полесно до работа во Хрватска: Што ќе значат измените во Законот за странци за Македонците

Редакција
На хрвтскиот пазар на труд од следната година би требало да има две значајни промени: намалување на стапката на данок на доход и либерализација на...