еМагазин

Tag : лустрација

Македонија

Поранешниот македонски амбасадор, Махи Несими ја тужи државата поради лустрација

Редакција
Поранешниот македонски амбасадор во Хрватска, Махи Несими, денеска во Граѓанскиот суд Скопје, поднесе тужба против Македонија, затоа што, како што тврди, е крајно оштетен со...
Македонија

Владата ја поништува лустрацијата: Оштетените можат да тужат и да добијат надомест

Редакција
Владата на денешната седница го усвои предложеното законско решение на Министерството за правда со кое одлуките од лустрацијата и правните последици ќе станат ништовни. Станува...
Македонија

Мицкоски предлага лустрација на сите политичари, почнувајќи од него па до Заев

Редакција
Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски повикува на лустрација на сите политичари. „Ајде да ги лустрираме сите политичари, ајде да го провериме имотот. Нека почнат...