еМагазин

Tag : Македонија

Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија 28-ма по извоз на вино во светот, 173-та по увоз

Редакција
Македонија е на 28 место во светот според извозот на вино, а на 173-то според увозот, објави специјализираниот меѓународен сајт за статистика www.worldstopexports.com. Минатата година од...
Македонија

На аџилак годинава ќе заминат 672 верници од Македонија

Редакција
Од Република Македонија на аџилак ќе заминат 672 верници кои од 11 до 15 август ќе патуваат со четири авионски чартер летови. Ова го изјави генералнот секретар...
Циа

ВМРО-ДПМНЕ во тајните документи на ЦИА

Никола Осило
Како што во неколку наврати веќе пишуваше „еМагазин“, американската Централна разузнавачка агенција ЦИА неодамна објави 12 милиони тајни документи, меѓу кои и илјадници кои се...
Циа

ЦИА открива детали за македонски разузнавачи во САД

Никола Осило
Како што во неколку наврати пишуваше „еМагазин“, американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА неодамна објави 12 милиони тајни документи меѓу кои и илјадници кои се...
Циа

ЦИА открива трогателни детали од заедничката судбина на децата-бегалци од Македонија и Грција

Никола Осило
Како што во неколку наврати веќе пишуваше „еМагазин“, Централната американска разузнавачка агенција – ЦИА неодамна објави 12 милиони тајни документи меѓу кои и илјадници кои...
Циа

Криволак во тајните документи на ЦИА

Никола Осило
Како што во неколку наврати веќе пишуваше „еМагазин“, американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА неодамна објави 12 милиони тајни документи меѓу кои и илјадници кои...
Ретро

Ретка видео-снимка од 1912 година: Српскиот крал Александар Караѓорѓевиќ во посета на Битола

Никола Осило
Пионерите на филмот во Македонија и во Југоисточна Европа познатите браќа Јанаки и Милтон Манаки се одговорни што и денес можеме да видиме како се...
Ретро

Ретка видео-снимка од 1906 година: Како Османлиите ги беселе Македонците во Битола

Никола Осило
Пионерите на филмот во Македонија и во Југоисточна Европа познатите браќа Јанаки и Милтон Манаки се одговорни што и денес можеме да видиме како се...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Косово целосно ја повлече одлуката за зголемените царини

Редакција
Косовската Влада ја укина во целост одлуката за зголемените царини, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Како што информира Бектеши на прес-конференција, ова е...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Македонците повеќе патуваат во Бугарија отколку Бугарите во Македонија

Редакција
Бугарија лани ја посетиле 583.026 македонски граѓани, а 396.450 Бугари престојувале во Македонија, покажуваат податоците на Бугарскиот национален статитички институт. Само во јуни годинава, пак,...