еМагазин

Tag : Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

Пописот се одлага за април 2021, ДЗС ќе ги тужи за клевета Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
Во однос на Пописот на население, домаќинства и станови, Државниот завод за статистика (ДЗС) информира дека, согласно воспоставената меѓународна пракса и искуство, пописните и изборните...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

И македонската економија губи од загадувањето

Редакција
Загадувањето веќе стана топ тема, а грејната сезона уште не е целосно почната. Деновиве Куманово и Скопје се „тркаат“ со други градови низ светот на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Нема ЕУ со загаден воздух

Редакција
И проблемот со загадениот воздух може да биде сериозна пречка на патот на Македонија до членство во Европската Унија. Со веќе најавената промена на методологијата...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Добредојдовте во Македонија, земјата во која загадуваат и болниците

Редакција
Викендов иако грејната сезона уште не почнала целосно, два македонски града, Куманово и Скопје беа едни од најзагадените во светот. Фрапатно за Куманово беше дека...
Македонија

Барањата на Бугарите се неприфатливи, дрски, безобразни и навредливи за чувствата на етничките Македонци, вели историчарот Тодоров

Редакција
Треба да има одреден одговор на тие барања кои се неприфатливи, дрски, безобразни и навредливи за чувствата на етничките Македонци, особено прашањата на јазикот и...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Зашто треба да им се лутиме на нашите политичари, а не на Макрон и Тимоние

Редакција
Не стивнуваат реакциите во јавноста и на социјалните мрежи откако Македонија поради францускиот претседател Емануел Макрон не доби датум за преговори со Европската Унија (ЕУ)....
Македонија

(ВИДЕО) На претседателот Пендаровски му пречело „северна“ во името, неможел да се навикне

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски во емисијата „Recite Al Jazeeri“ на телевизијата Ал Џезеира меѓудругото вели дека му пречи „северна“ во името на државата. „Ми пречи. Ми...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Уште еден прес на Тимоние и на ВМРО не му треба кампања„: Францускиот амбасадор на „тапет“ на Твитер

Редакција
Прес конференцијата на францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи и во јавноста. Тој меѓудругото рече дека е прашање...
Македонија ТОП СТОРИИ

Останаа уште Франција, Холандија и Шпанија: Исланд го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Редакција
И Парламентот на Исланд го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Остануваат уште три земји што треба да го ратификуваат Протоколот за нашето...
Македонија

Нема потврда за посетата на Макрон

Редакција
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска изјави дека нема информации за тоа кога би се остварила посетата на претседателот на Франција, Емануел Макрон на Скопје и...