еМагазин

Tag : маларија

Свет ТОП СТОРИИ

Трамп повторно ја шокира Америка, зема лек за маларија како превентива од коронавирусот

Редакција
Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлороквин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната...
Македонија ТОП СТОРИИ

За какви лекови се работи: Пациентите со коронавирус во Македонија ќе се лекуваат со хидроклор и Сумамед

Редакција
Од денеска кај заболените од коронавирусот во Македонија ќе почне да се применува комбинацијата што ја содржи лекот хидроклор и азитромицин, најави министерот за здравство,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почина млад скопјанец заразен со маларија

Редакција
Триесет и петгодишен скопјанец, кој се заразил со маларија најверојатно на службен пат во Гана, бил примен во крајно тешка здравствена состојба на Универзитетската клиника...