еМагазин

Tag : Петличковски

ЖИВОТ

Кај нас официјално го нема новиот сој на коронавирусот кракен, но многу е веројатно дека е тука, вели Петличковски

Редакција
Претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Александар Петличковски изјави дека кај нас се уште официјално не е регистрирана подваријантата на ковид кракен, меѓутоа многу...
ЖИВОТ

Петличковски објаснува за постковид компликациите и за шансите за заразување со Ковид-19 во такси возило и маркет

Редакција
Не може да сме сигурни дека кризата со коронавирусот заврши, но знаеме дека во моментов ризикот за некаква сериозна компликација и сериозен притисок на нашиот...
ЖИВОТ

Д-р Петличковски: Во Македонија од пред неколку недели доминира стелт омикронот, кој е позаразен

Редакција
„Во моментов во државата доминира стелт омикронот-БА2, дојден е пред неколку недели, а делта-сојот воопшто го нема“, вели претседателот на Комисијата за заразни болести, Александар...
Македонија

Петличковски: Голем дел на високата смртност од Ковид-19 се должи на нашето запоставено здравје

Редакција
Во ниеден контекст не можам да кажам дека зголемената смртност од Ковид-19 е резултат на непочитување на протоколите. Мислам дека голем дел на високата смртност...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Петличковски: Трите дози вакцина против Ковид-19 во моментот даваат гаранција за над 95% заштита од смрт

Редакција
За целосно вакцинирани се сметаат лицата со примена трета доза вакцина против Ковид-19. Во овие две години наназад се покажа дека вакцинацијата е единствениот начин...
ЖИВОТ

Д-р Петличковски: Се движиме кон ендемска форма на Ковид-19

Редакција
Во многу подобра ситуација сме од пред две години и се движиме кон ендемска форма на оваа болест. Со околу 70 или 80 проценти имунизирано...
ЖИВОТ

Д-р Петличковски: Носете маски N95, околу пикот сме на сојот омикрон

Редакција
Некаде околу пикот сме на сојот омикрон, имајќи предвид дека и во земјите во соседството и во земјите во Западна Европа, овој последен бран на...
ЖИВОТ

(ВИДЕО) Д-р Петличковски објаснува колкав е ризикот од реинфекција по прележан Ковид-19

Редакција
Помалку од пет проценти од граѓаните имаат можност за реинфекција во првите четири до пет месеци од прележувањето на коронавирусот. Но, како одминува времето по...
ЖИВОТ

Прележаните само на почетокот се имуни на Ковид-19, вели Д-р Петличковски

Редакција
Д-р Александар Петличковски, директор на Институтот за имунологија и хумана генетика, за Плусинфо вели дека имунитетот по прележувањето на Ковид-19 на почетокот е висок, но со...
ЖИВОТ

Петличковски за СП: Природниот имунитет е подобар од вакциналниот, тоа не значи да се „трча„ по инфекција за подобар имунитет

Редакција
Директорот на Институтот за имунологија, доктор Александар Петличковски за Слободен печат вели дека има прилично сериозни податоци кои укажуваат на тоа дека природниот имунитет е...