еМагазин

Tag : Закон за употреба на јазиците

Македонија

Венецијанската комисија препорача да се преиспита Законот за употреба на јазиците

Редакција
Венецијанската комисија во мислење усвоено денеска, ги повикува македонските власти да го преиспитаат Законот за употреба на јазиците преку консултации со сите засегнати страни. Според соопштението,...
Македонија

Владата забрзано ќе спроведува Законот за употреба на јазиците: Меѓуресорска група ќе подготвува акциски план

Никола Осило
Владата на денешната 120-та седница донесе одлука за формирање на Меѓуресорската работна група за спроведување на Законот за употреба на јазиците. Како што соопшти владината...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Манипулирање со граѓаните: Во Владата изгледа не го прочитале Законот за употреба на јазиците

Никола Осило
Владата на Република Македонија вчера соопшти дека се шират лажни вести и невистини за примената на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија односно...
Македонија ТОП СТОРИИ

Талат Џафери го потпиша Законот за јазици: Северна Македонија ќе биде двојазична држава

Никола Осило
Законот за употреба на јазиците и во Службен весник, напиша на својот Фејсбук профил претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери. Законот за употреба...