еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Този фашист не е фашист“: Твитер реакции за условите на Бугарија за Македонија за членство во ЕУ

Македонските политичари не се возбудија премногу од апсурдните услови за подршка од Бугарија за Македонија за членство во Европската Унија, но затоа темата е хит на Твитер.

Како што е веќе познато Бугарија во долгиот список со услови бара од Македонија да се откаже од македонското малцинство во таа соседна земја, ќе бара од ЕУ наместо македонски јазик да ја користи формулацијата „службен јазик на Република Северна Македонија“, во учебниците, на спомениците од Втората светска војна да не се споменува „бугарскиот фашистички окупатор“…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонскиот идентитет во опасност: Додека да станеме членка на ЕУ, Бугарија и Грција ќе ни ја „извадат“ душата

Бугарија не го признава македонскиот јазик, од ЕУ ќе бара да ја користи формулацијата „службен јазик на Република Северна Македонија“

Еве што за условите на Бугарија мислат твитерџиите:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

До кога „браќа“ Бугари: Прошка треба да барате наместо нови услови

Димитров: Идентитетот не може да биде услов за нашиот пат кон Европа

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Идната министерка за финансии, Ангеловска: Ќе вложам максимум во домаќинско раководење со парите на граѓаните

Редакција

„Алкалоид“ планира приходи од над 190 милиони евра, инвестиции и нови вработувања во 2020 година

Редакција

Руската амбасада возврати на обвинувањата на „Гардијан“ за неуспехот на референдумот

Никола Осило