еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Србија: Демонстранти упаднаа во зградата на РТС, полицијата ги извлече

Демонстранти од антивладиниот протест познат како „Еден од пет милиони“, предводени од лидерот на опозицијата, Бошко Обрадовиќ, синоќа упаднаа во зградата на српскиот јавен сервис РТС во Белград.

По упадотот полицијата спроведе акција за извлекување на демонстраните.

Демонстрантите бараа вонредно вклучување во програмата на РТС, но тоа не се случи.

На прес конференцијата министерот за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ ги обвини за насилство и уништување на имот и на организаторите и тие што влегле во зградата им се закани со прекршочни и кривични пријави.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Македонско сценарио“ за упадот во РТС: Твитер „удри“ по Вучиќ

Вучиќ за упадот во РТС „удри“ по Заев и неговите српски советници и соработници кои ги нарече криминалци

За Србија упадот во РТС е „македонско сценарио“

Фото/видео: Al Jazeera Balkans/Insajder Video

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Само во Македонија“: Нефи Усеини повика на протест за рушење на дивоградбите пред општината во која е советник

Редакција

Тендер „тежок“ 511.000 евра: Кој ќе ги осигура автобусите и имотот на ЈСП

Никола Осило

Сите детали: Како била лекувана жената од Куманово, која е првата жртва на коронавирусот

Редакција