еМагазин
Image default
Македонија

Во Берлин средба на Заев со Меркел

Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на дводневната посета на Германија во Берлин ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел на која една од клучните теми ќе биде датумот за старт на преговорите на Македонија со ЕУ што треба да биде утврден на претстојниот самит на лидерите на земјите членки на Унијата на 20 и 21. јуни во Брисел.

Како што соопшти владината прес-служба, Заев, на средбата ќе биде придружуван од вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заев пред средбата со Меркел: Ако не испорачаат датум, ќе го отворат патот на трети земји

„Заев до Меркел: Ако не, па името да го вратиме„: Твитер реакции за датумот за преговори со ЕУ

Заев ќе се сретне со Меркел, информацијата дека била против доделување датум била стара

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев: Пратеници време е!

Редакција

Груевски на телевизија објасни како избегал, ама не кажа како ја напуштил Македонија

Редакција

Зафир Хаџиманов со поддршка „За“ на референдумот за името

Редакција