еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Алијанса за Албанците најде замена за министрите Меџити и Алиу, кои застанаа на страната на Таравари

Несогласувањата на претседателот на владејачката Алијанса за Албанците (АА), Арбен Таравари и поранешниот лидер, Зијадин Села, се прелева и во техничката влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Министрите Меџити и Алиу пред разрешување поради несогласувањата на Таравари и Меџити

Откако станува се поизвесно дека се доведени во прашање функциите на министерот за здравство, Фатмир Меџити, кој е долгодишен пријател со Таравари, па очекувано застана на негова страна, како и министерот информатичко општество и администрација, Азир Алиу, денеска од партијата информираа дека Управниот совет (УС) на АА за нов министер за здравство го предлага Илир Демири, а за министер за информатичко општество и администрација, Наим Бајрами.

Демири е актуелен директор на Клиничката болница во Тетово, а Бајрами магистер по политички науки.

За предлозите гласале пет од вкупно седум членови на УС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој доаѓа на местото на разрешената директорка на Пошта, која е на страната на Таравари

Разрешени директори на АА кои застанаа на страната на Таравари

Ја најави ли Мицкоски поделбата во Алијанса за Албанците поради несогласувањето на Таравари и Села?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Продолжен притворот на Мијалков, Камчев и другите од „Империја“

Редакција

Чифлиганец избран за заменик претседател, а Максимовска Стојкова за претседател на НО на Комерцијална

Редакција

Топ 5 најниски просечни нето-плати во ноември

Редакција