еМагазин
Image default
Да помогнеме

25 уметници потврдиле донација на дела за помош на настраданите во пожарот во Грција

25 уметници потврдиле донација на дела за помош на настраданите во пожарот во Грција, информираше графичкиот дизајнер Зоран Кардула на неговиот фејсбук-профил.

Кардула покрена акција, бидејќи грчките уметници донирале свои дела како помош и солидарност после земјотресот 1963 година, и истите тие дела на 26 овој месец беа изложени во МСУ.

Уметниците кои сакаат да донираат треба да му пишат во инбокс.

„Се надевам дека ќе собереме одлична колекција со која ќе ја покажеме нашата солидарност со грчкиот народ кој во овој момент се соочува со огромна трагедија“ , вели Кардула.

Фото: Фејсбук-профил на Зоран Кардула

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Уметниците ќе донираат уметнички слики за помош во Грција

Град Скопје ќе помогне со два милиони денари за настраданите во пожарот во Атина

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Хуманитарните акции за Цаци се во тек: ЈП ПОЦ ќе додели парична помош од 60.000 денари наменети за лекување

Редакција

Хуманитарен настан „Шампионите за вас“: Дружење со Антиќ, Манасков, Миркуловски, Недев и Муса

Редакција

Утре во Зоолошка: Хуманитарен базар за бездомните крзнени пријатели

Никола Осило